HANDBOOK

Management Committee

 

Chairperson

Tony Isaacs, Whitecliff, Alum Bay, Freshwater, PO39 0JD.

Tel: 753159. Mobile: 07967405019. E-mail: tonyisaacs@uwclub.net

 

General Secretary

Sophie Baggott Dexter Cottage, Brambles Farm Lane Freshwater, PO40 9SS.

Tel: 759416 Mobile: 07833906894

 

Treasurer

Denise Insley, 26 Battery Road Cowes, PO31 8DP.

Mobile: 07841350421  E-mail: denise@onwight.net

 

League Secretary

Mike West, 64 Sylvan Drive, Newport, PO30 5FL

Tel: 528159. Mobile: 07773227813 E-mail: mikewest1@tiscali.co.uk

 

County Team Manager

Richard Gray, 37 Alvington Road, Carisbrooke, PO30 5AR.

Tel: 822086. Mobile: 07970 836244. E-mail: richardgray32@aol.com

 

County Masters Co-ordinator

Beryl Ashford, St Anthonys, Playstreet Lane  Ryde PO33 3LQ

Tel: 562874. Mobile: 07810826592  E-mail: derekashford469@btinternet.com

 

Mallett Cup Secretary

Kevin Foss. Copse Creek Firestone Copse Road, Wootton Bridge, PO33 4LQ

Tel: 07887767175. E-mail cheapskipsiw@aol.com

 

Junior/Development Secretary

Keith Hobbins, Shingles, Five Houses Lane, Calbourne PO30 4JT .

Tel:. Mobile: 07821938109. E-mail: keithhobbins@btinternet.com

 

Tournament Secretary

Vacant

 

Social Secretary

Jo Baggott.,Dexter Cottage, Brambles Farm Lane Freshwater, PO409SS.

Tel: 759416 Mobile: 07495291378. E-mail: petejosophielucy@aol.com

Post shared with Penny Osman. Mobile: 07788114215

 

Press Officer /Webmaster

Vacant

 

IoW Development Officer

Mike West

 

General Committee Members

Cleet Holmberg

203 Mill Hill Road Cowes PO317EN

Mobile: 07854899350 E-mail cleet.h@uwclub.net

 

Linda Lucas

Contact: – Linda Lucas 16 Priory Walk, Niton PO38 2DF

Tel: 730410. Mobile 07933244759 Email ronaldlucas26@btinternet.com

 

Clayton Simpson: 52 Moor View Godshill PO38 3LL

Tel; 840702. Mobile:07815912984 E-mail clayt.simpson@hotmail.co.uk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Affiliated Clubs – General Contact Details

 

Binstead Community Association (BCA)

Binstead Community Centre – Match Start Time 7-00pm (Tues)

Contact: – Ian Parker, 94 Newnham Road, Binstead, PO33 3TF

Tel: 244994. Mobile: 07765 252056. Email: ianparker@onwight.net

 

 

Cowes

Club nights at West Bay Club (Tues). Matches at Yarmouth Sports Club (Wed) West Wight Sports Centre (Tues 2 pairs on court at 7 p.m.))

Contact: – Jenny Beckingham, Glen Cottage, 6 Whitcombe Road, Newport, PO30 1DW.

Tel: 523820. Mobile: 07375595976. Email:  jcbeckinghm@gmail.com

 

Fairway

Fairway Sports Hall, Sandown – Match Start Time 7-00pm (Weds)

Contact:- Debbie Honnor, Dalverton Cottage, Newport Road, Sandown, PO36 9PJ.

Tel: 863227. Mobile: 07518 334393. Email: debbie@breeze-pc.com

 

Freshwater

Yarmouth Sports & Social Club – Match Start Time 7-00pm (various)

Contact: – Keith Lacey, Babbacombe, Blackbridge Road, Freshwater, PO40 9QP.

Tel: 752034  Mobile 07531558821

 

Newport

Drill Hall, Newport – Match Start Time 7-00pm (Thursday)

Contact: – Chris Amy, 14 Arthur Moody Drive, Newport, PO30 5JR.

Tel: 520314. Mobile 07789333511 Email: christina.amy@btinternet.com

 

Ryde Kings

Ryde High School – Match Start Time 7-00pm (Fri) – 2 pairs on court

Contact: – Lisa Dyer, 30 Adelaide Place, Ryde PO33 3DJ

Tel: 717680 Mobile:. 07923469010 Email: lisa.dyer@talktalk.net

 

Vectis

Cowes Enterprise College- Match Start Time 8-00pm (Mon) – 2 pairs on court

Contact: – Jacqui Spalding, 1 Spring Cottages Marks Corner,Newport PO30 5UD

Tel: 291877. Email: jacquispalding@msn.com

Mallett Cup contact – Denise Insley  – E-mail: denise@onwight.net

Tel: 241310. Mobile: 07841 350421

 

Ventnorians

Medina Sports Centre – Match Start Time 7-00pm (Tue) – 2 pairs on court

Contact: – Ian Chatterton, 10 Stonewood Gate, St Helens, PO33 1FY

Tel 873777 Mobile 07966111137 e-mail ian@emscar.co.uk

 

Westland

Fairway Sports Centre, Sandown – Match Start Time 7-00pm (Weds)

Contact: – Ady White, 1 Quarr Place, Binstead, PO33 4EW.

Tel 568427 Mobile: 07544 487588. Email: whiskies@sky.com

 

Whitecroft

Fairway Sports Centre – Match Start Time 7-00pm (Fri) – 2 pairs on court

Contact: – Rosanna Riddett, Downers Farm, Chale Green.  PO38 2JQ

Tel: 551097 Mobile 07899781835 Email: rosanna.riddett@googlemail.com

 

Wroxall

Wroxall Community Centre – Match Start Time 7-00pm (Mon)

Contact: – Linda Lucas 16 Priory Walk, Niton PO38 2DF

Tel: 730410. Mobile 07933244759 Email ronaldlucas26@btinternet.com

 

Yarmouth

Yarmouth Sports & Social Club – Match Start Time 7-00pm (Weds)

Contact: – Mike West, 64 Sylvan Drive, Newport, PO30 5FL.

Tel: 528159 e-mail mikewest1@tiscali.co.uk

 

 

Isle of Wight County Badminton Association – Previous Chairpersons

 

Tom Kennedy                                   1953/54

B Higginson                                      1954/55

EJ Stone                                           1955/56

Tom Kennedy                                   1956/58

I Restall                                             1958/59

C Norris                                             1959/60

Malcolm Mallett                                 1960/61

Mr Cave                                            1961/62

Roy Bannister                                   1962/73

Ralph Shotter                                   1973/81

Mike Frost                                        1981/83

Derek Ashford                                  1983/88

Alison Gale                                       1988/90

Gary Smith                                       1990/93

David Ball                                         1993/94

Rod Barton                                       1994/98

Derek Woodford                               1998/03

Mrs Elaine Bricknell                          2003/06

Tony Isaacs                                      2006-

 

  Tony Issacs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Isle of Wight County Badminton Association (IWCBA) Rules

(Amended 2009)

Aims

  1. The aim of the Association is to promote friendly competition and to encourage and develop the sport of Badminton on the Isle of Wight, under the rules of Badminton England.

Management

  1. The Management of the Association shall be entrusted to the Chairman, General Secretary and Treasurer in committee with the following officers:- League Secretary, Junior Secretary, County Team Manager, Mallett Cup Secretary, County Veterans Secretary, Social Secretary, Tournament Secretary, County Development Officer, Publicity Officer and up to three General Committee Members. The position of Hants & Isle of Wight Development Officer is a co-opted position automatically granted to the incumbent of the appropriate Badminton England post. A quorum shall consist of five.
  2. To assist with continuity, every post on the Management Committee (other than the General Committee Members and the Hants & Isle of Wight Development Officer) shall have a ‘job description’ where the responsibilities for that post are detailed. The job description for each post will be agreed by the Management Committee, and will be posted on the IWCBA web site.
  3. No member shall hold more than one post on the management committee unless no other person has been nominated to fill that vacant position.
  4. Each member of the management committee shall be elected at the Annual General Meeting of the Association for a period of one year. Once elected, each officer may offer themselves for re-election at the next Annual General Meeting by 31st March.
  5. New nominations for all Management positions may be made by any affiliated member, and must be received in writing/by e-mail by the General Secretary no later than 31st March. The nominee should also confirm to the General Secretary by that date that they are willing to stand for election. Officers wishing to be considered for re-election should notify the General Secretary by the same date.
  6. Should an officer’s position on the management committee fall vacant at the Annual General Meeting, and no nominations be received to fill that post by the due date, the Chairman will take any forthcoming nominations during the meeting in order to fill the vacancy(ies).
  7. Should a position on the management committee fall vacant during the year, the post will be advertised to all club secretaries, and once nominations have been received, an Executive meeting shall be called to vote on the nominees
  8. Should an officer’s position on the management committee fall vacant at the Annual General Meeting, and no nominations be received to fill that post by the due date, the Chairman will take any forthcoming nominations during the meeting in order to fill the vacancy(ies).
  9. Should a position on the management committee fall vacant during the year, the post will be advertised to all club secretaries, and once nominations have been received, an Executive meeting shall be called to vote on the nominees
  10. Attendance at the Annual General Meeting is not limited, but each Affiliated Club shall have only one vote. In the event of equal numbers of votes being cast both ‘for’ and ‘against’, the Chairman shall have the casting vote.
  11. A representative of each Affiliated Club must be authorised to vote on all matters arising at the Annual General Meeting.
  12. Proposals for the IWCBA Annual General Meeting must be submitted to the General Secretary by the 28th February and these proposals will be circulated to Club Secretaries within 14 days thereafter.  The General Secretary must receive any amendments to these proposals by 31st March.  The General Secretary will then circulate the agenda including reports from Officers, proposals and amendments to all club secretaries 14 days prior to the Annual General Meeting.
  13. Minutes of the Annual General Meeting will be circulated to all club secretaries within 3 months of the date of the meeting.
  14. All affiliated members should, as part of their membership package, be supplied with a copy of the current year’s handbook, and the information contained therein should also be posted on the IWCBA web site.
  15. A meeting of the Management Committee shall be held by the end of September each year to establish a programme for the coming season.
  16. Other management meetings for IWCBA officers to be held as necessary, but at least three times in the year in total.  Executive meetings for IWCBA officers and Club secretaries shall be held on the same basis.
  17. The General Secretary shall carry out the administration of the Association.
  18. The financial year of the IWCBA shall end on 30th April each year, and the accounts should be audited by a competent person independent from the committee or sub-committee (as rule. 9).

20  The Management Committee has the right to approve separate accounts for use by different sections within the Association, and should also approve any allocation of funds that exceed £500.

 

  1. A special meeting (Extra-ordinary General Meeting) will be summoned if a request, signed by any six affiliated clubs, setting out the proposition to be put to the meeting, be delivered to the General Secretary in writing/by e-mail.

Membership

  1. All applications for a club to become affiliated to the IWCBA must be made in writing to the General Secretary, and signed by an officer of the club. The acceptance or rejection of such applications shall rest entirely with the Management Committee.
  2. All players representing their club, county or participating in a competition or tournament organised by the IWCBA, must be subscription paid members of a club affiliated to the IWCBA, and must be in good standing with the Association, except that students who are in full time education and who are residing off the Isle of Wight shall be eligible to compete in tournaments provided that they have been members of the association in any of the previous four seasons and they are currently members of the national association.

 

  1. A playing member of the Association shall be defined as any member of an Affiliated Club regardless of whether they participate in League, Mallett Cup competition or Association Tournaments.

League Structure / Play

  1. The day-to-day running of the league shall be left to the League Secretary’s discretion, but any major changes to the league structure is to be voted on at the Annual General Meeting, or at an Extraordinary Meeting, as the case may be.
  2. The League season will commence in the week following the second Sunday in October and finish in April.  The position of a team in a division will be determined by a points system.
  3. Promotion and relegation will be confined to the top two teams and bottom two teams of each division. In a division of eight or less only one team will be promoted or relegated. In the event of a tie in both matches and points won, in respect of a promotion or relegation placement, a deciding match will be played on a neutral full sized court on a date to be determined by the League Secretary.
  4. Demoted teams will be reinstated should there be a need to include more teams in a division than those promoted from the lower division.  Promoted teams will be promoted unless an application to the contrary is made in writing to the League Secretary prior to 31st August, giving reasons why such a promotion would be inappropriate. Such applications will be considered by the Management Committee, whose decision shall be final.  In the event of a team declining promotion following an appeal, the players in that team may be subject to disciplinary action as deemed appropriate by the Management Committee.

28a    In the event of a team wishing to compete in a division lower than the one determined by its finishing position the previous season, an application must be made in writing to the League Secretary by 31st August, giving reasons why such an action would be appropriate. Such applications shall be considered by the management committee whose decision shall be final.

29..    Other changes in each division may be made by the League Secretary on behalf of the Management Committee – who will make the final decision in the event of a dispute.

  1. The current agreed format for league play is as follows:-
  2. a) A match shall consist of nine rubbers, one point being awarded to the winner of each rubber.  Rally Points Scoring shall be used in all Association sponsored matches.
  3. b) Each team will consist of three men and three ladies, who will play three rubbers of mixed, men’s and ladies doubles.
  4. c) Order of play.  At all times teams must play their pairs in order of strength.  The three mixed doubles rubbers are to be played first.  These will be followed by three men’s and three ladies doubles, rubbers being played alternately (the reverse will be played in the second half of the season), unless otherwise agreed by the captains.  If the fourth rubber requires any of the ladies or men who have previously -played in the third rubber, the captains can by mutual arrangements alter the order of play, provided the opposite strengths still play each other.
  5. d) Each rubber will be decided by the best of three games.  Each game is to be to 21 points and “setting” shall (if required) take place in all three sets.  Scoring shall be the “Rally Point” scoring system as defined by Badminton England.
  6. The home team captain must explain the “local” rules to the visitors before the match.  In general, a “fault” is called if the shuttlecock strikes the roof and a “let” if it strikes beams, rafters, lights, wires etc. within the confines of the court.
  7. Feather shuttlecocks are to be used.
  8. Court dress for all IWCBA events shall be badminton sports clothing. Players representing the County at any level should wear the agreed county colours or strip.
  9. At the end of a match both captains should sign a completed result card. It will be the responsibility of the captain of the HOME side to submit this by post to the League Secretary.
  10. If a match card is not received within 7 days, the League Secretary shall make direct contact with the home team captain to advise them of its absence. Should no evidence of the match scores be presented to the League Secretary within 7 days of that contact, no points will be awarded to the HOME team.

 

  1. Each match is to start by such time as specified by each club in the Club information section of the IWCBA Handbook.  If a team does not have any one pair on court ready to play within 10 minutes of the specified time, they will forfeit the game of their team’s first pair.  All players should be available for play within 45 minutes of the specified start time –

unless by prior agreement. Should no pair be available within 30 minutes of the specified start time, the offending team shall be deemed to have defaulted attendance and Rule 38 applies.

  1. The only reasons for which a match can be postponed are:
  2. a)       Non-availability of hall.
  3. b)       Inclement weather.
  4. c)       Activities connected with the Association.
  5. d)      If players involved in that match are due to represent the County (at any level) the following day.
  6. e) Activities concerned with Badminton England.

If a match is legitimately postponed under this Rule, the home team should notify the League Secretary within 7 days.  The rearranged fixture date should be notified in writing to the League Secretary as soon as possible and no later than 3 days prior to the fixture.  If within 14 days of the postponed match the home team captain has failed to agree a mutually suitable date with the opposition for the rearranged match, the matter should be passed to the League Secretary, who will adjudicate.

  1. If a team defaults attendance at a match for reasons other than those stated in Rule 37, the defaulting team shall score no points and the non-defaulting team awarded such points as the Committee decides.

 

Registration / Eligibility / Subscriptions

  1. Each club within the Association shall inform the League Secretary by the end of August the number of teams that they propose to field for League play in the coming season. An affiliated club wishing to withdraw from the Association shall give written notice, on or before 1st August in any year, otherwise it will be liable for the subscription for the ensuing season.
  2. All clubs must supply a complete list of their membership wishing to play league badminton in the forthcoming season by 2nd Sunday in September. Any person wishing to change clubs must do so by that date in order to be eligible for nomination at their new club.
  3. The annual subscription for each club shall be the amounts specified by Badminton England, added to that determined by the Annual General Meeting of the IWCBA .
  4. Annual subscriptions to the IWCBA and Badminton England are due by 31st October. A club who fields a player who has not paid his/her subscriptions by that date will forfeit the games won. Payment for new members to the Association must be made within 14 days of registering with the League Secretary.
  5. Subscriptions are due on 1st October each year or on joining if later. If subscriptions are unpaid by 31st October the Management Committee may impose such penalties as they deem necessary.
  6. Any Association member in full time education, and any other member newly registering after 1st January, need only pay half the annual IWCBA subscription.
  7. At the beginning of the season the League Secretary will circulate a fixtures list to each affiliated club that will specify time periods during which the matches must be played.  Clubs will then book their halls and fix a definite evening for each of their home matches.  The specific dates will then be given to the League Secretary, who will then circulate them to all the Club Secretaries.
  8. All clubs entering are required to inform the League Secretary of their nominated team(s), together with known substitutes and contact details for each team captain, before the first match of the season.   Failure to comply will result in the team playing the first match becoming the nominated team.
  9. No player nominated for a team can play for a lower team unless approved by the Management Committee.  There are no limits to the number of games a player from a lower team can play in a team of higher status within the same club.
  10. Players may play for only one club in League competition; unless they have been through the transfer window, or are members of the players’ pool registered with the League Secretary.
  11. Players who follow the correct procedure for selection at a club and who fail to be selected for a team may be entered into the Transfer Window in order to change to a club that has a position available for them to play league badminton.  It is the responsibility of the Club Secretary to inform the League Secretary of his/her intentions and also to notify if a player is required to help fulfil a team.  Transferred players shall be on a level for level basis and agreed through the League Secretary or Management Committee.  Transferred players shall be expected to pay match and club night fees at their new club but not affiliation fees or subscriptions as these would have been paid to their original club.  Transferred player can fill in for their original club if required but this must not impede on their commitment to their new club.  Transferred players may not be entered into the Player Pool.

 

  1. Players wishing to be registered members of the Player Pool must be notified to the League Secretary before their services are utilised by another club and must have offered themselves for selection at their respective club, but not have been selected for any of that clubs teams. Players who affiliate to the IWCBA after their club’s teams have been notified to the League Secretary are excused from the requirement to have offered themselves for team selection.

50a. In order to be eligible, players must be registered to the Player Pool prior to the 28th February – after which no further nominations for that season may be accepted by the League Secretary.

  1. The League Secretary may impose restrictions on the level of play permissible for players who are members of the player’s pool, or any player not nominated for any of their club’s teams who subsequently wish to participate in matches for that club.
  2. Any member of the player pool representing a club will be expected to pay that club’s regular match fee.

 

  1. In the event of a club wishing to withdraw an entered team from the league, the Management Committee shall have

the discretion as to which particular team from the club shall be withdrawn.  If for any reasons not acceptable to the

Management Committee, any club withdraws a team or teams after the league programme has been arranged, then

the Management Committee may take disciplinary actions as deemed appropriate.

 

County Team

  1. The County Team shall be the responsibility of the Management Committee through the County Team Manager.
  2. The County Team Manager shall appoint two additional members to form a selection panel. The three members of that selection panel must be drawn from at least two different clubs affiliated to the IWCBA.
  3. The County Team Manager may make further appointments to benefit the team as is felt appropriate.
  4. The County Team will be selected from players who have been accepted into the County Squad. Players will be invited to join the County Squad by the County Team Manager from first-hand knowledge, or following nomination by either the Junior Secretary or the player’s club for consideration. All such players must be registered members of the IWCBA and Badminton England and play league badminton unless in full time education.

 

County Veterans

  1. Normal rules regarding financing of halls, shuttles and travel in respect of County level matches, and the accounts to be kept in that respect, shall be approved by the Management Committee, and a copy posted on the IWCBA web site
  2. The Isle of Wight County Veterans shall be the responsibility of the Management Committee through the County Veterans Secretary who shall appoint a players’ representative for each of the competing age groups.
  3. County Veterans’ teams shall be selected from Clubs affiliated to the IWCBA who have indicated their interest in being considered to play by completing an IWCBA Veteran Registration Form. This states that players will be prepared to play in their respective age groups as required.
  4. Badminton England Masters Inter-County League and Championship Regulations apply for competitive matches.
  5. IWCBA Veterans tournaments shall be the responsibility of the Tournament Secretary.

 

County Juniors

  1. Junior Management – A sub-committee shall be formed to help the Junior Secretary in the management of the junior squad.
  2. The County Junior Team will be selected from the players who have been accepted into the County Junior Squad. Players will be invited to join the County Junior Squad by the Junior Secretary from first-hand knowledge, or following nomination by their club or school for consideration.
  3. IWCBA Juniors tournaments shall be the responsibility of the Junior Secretary.
  4. The Junior Secretary is responsible for ensuring that Child Protection policies are applied in respect of the County Junior Squad.

 

Child Protection

  1. The Isle of Wight Badminton Association agrees to adopt the Badminton England Child Protection Policy and Implementation Procedures.

 

  1. All individuals at all levels involved in Badminton through Badminton England, must abide by Badminton England’s Child Protection Policy and the Code of Ethics and Conduct (the code) and all individuals, by participating or being involved in Badminton through Badminton England are deemed to have assented to and thereby adhere to the principles and responsibilities embodied in these documents
  2. Each and every constituent member of Badminton England including, without limitation, all clubs and leagues shall be responsible for the implementation of the Child Protection Policy and Procedures in Badminton in relation to their individual members.

70      Any act, statement or other behaviour that harms a child or group of children or poses a risk of harm to a child or group of children shall constitute conduct that is improper, and thereby brings badminton into disrepute. Such conduct will be dealt with, at an appropriate level, through the Disciplinary Procedure.

 

General

  1. The Badminton England disciplinary and appeals procedure shall be adopted if required and posted on the IWCBA website
  2. Complaints are to be made within 28 days of an incident (giving full details and, where appropriate, the names of any witnesses) in writing to the General Secretary who will at the earliest opportunity inform members of the Management Committee, and where necessary call a meeting of that Committee to decide upon the appropriate actions to resolve the matter.
  3. Normal rules regarding financing of halls, shuttles and travel in respect of County level matches, and the accounts to be kept in that respect, shall be approved by the Management Committee, and a copy posted on the IWCBA web site.
  4. Following each club’s Annual General Meeting, any changes in respect of the Officers of that club should be notified immediately to the General Secretary.
  5. Nominations for the “Yvonne Elsley Cup” (for the most promising player in the preceding year – aged under 18 on the 31st August) and the “Alan Mabey Salver” (for services to badminton) must be received by the General Secretary no later than 31st March. The Management Committee shall then decide the most appropriate recipients of the awards.

 

Mallett Cup Competition Rules

(Amended 2000)

 

  1. The competition shall be named the “Mallett Cup”.
  2. Handicapping.

It is a handicap competition, the handicapping being worked out by the League Sub-Committee. Members of the handicapping committee will attend the semi-finals and final.

 

  1. Order of Play

 

Home

Team

Away

Team

a b c
A 1 9 5
B 4 2 7
C 8 6 3

 

Pairs ABC and abc to be in order of handicap. By mutual agreement the order of play may be changed but no pair shall play more than one game in succession.

 

  1. Position of play. Pairs will play in order of strength of handicapping. Where handicaps within a team are equal, pairs will play in the same order as they play in the league.

 

  1. Order of play. No pair should play more than one game in succession.

 

  1. The Draw. The venue and opponents for each round will be drawn before the beginning of each round.

 

  1. A team drawn home in the competition is to give the opposing team at least ten days notice of the proposed date of the fixture.

 

  1. The semi-finals will be played on neutral, full-sized courts. Both matches will have neutral umpires arranged by the League Subcommittee.

 

  1. The final will be played at a venue decided by the Association Committee.

 

  1. Subscriptions. £15-00 per team to be paid to the Treasurer before commencement of the first round proper. Non-payment will result in the defaulting team being eliminated from the competition.

 

  1. General:

 

11a.  The Mallett Cup being separate from the League, league team players may play for another club, provided the League Secretary is notified.

 

11b   Having played for one team in the competition a player may NOT play for another team.

 

11c   Each round must be played during the week specified on the fixture list. A match may be deferred under the provision of Rule 22, but , in that event, the rearranged match must take place during the week following the original fixture unless Rule 22 still applies.  In that event, the match shall be played during the succeeding week.

 

11d   If a team does not have a pair on court ready to play at 7.30pm or such time from 7.00pm onwards as may be specified in the league fixtures section of the IWCBA Handbook, they must forfeit the game of their team’s first pair.

 

11e   It is the responsibility of club Secretaries to notify teams and any changes to the Mallett Cup Secretary.  No pair will be allowed to play in the competition unless a handicap for that pair has been determined by the handicap committee prior to the commencement of the match.

 

11f    The draw will be made and clubs notified one week before teams are handicapped.  Once handicaps have been issued by the Handicap Committee, no more than one change in the composition of a team will be permissible except on the grounds of illness or injury.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Badminton England – Inter County Championships

 

 

Senior County Appearances as at the beginning of 2016/2017 season

 

Ladies

Mrs G Bushell 121 Miss W Sinnett 23 Miss K Arnold 8
Mrs D Insley 119 Miss C Wheeler 22 Miss A Brading 7
Mrs C Jordan 119 Mrs M Price 19 Mrs S Penn 6
Mrs E.Bricknell 102 Mrs K Abram 16 Mrs S Ball 6
Mrs K Murrant 101 Miss V Law 15 Miss L Blowman 5
Miss J Jackson 84 Miss R Riddett 15 Miss K Gurd 5
Mrs C Pearson 61 Mrs V Herridge 14 Miss J Parker 5
Mrs A White 60 Mrs P Honnor 13 Miss E Boynton 4
Mrs S Early 57 Miss S Broomfield 13 Miss K Joliffe 2
Miss N Hutching 56 Miss R Druce 13 Mrs S Walder 2
Miss S Isaacs 53 Miss K Rawlinson 13 Miss J Pearson 2
Miss S Hutchings 48 Miss M Blow 12 Mrs E Riddett 2
Mrs T Cooper 48 Miss C Powell 12 Miss A Gale 2
Mrs D Honnor 43 Miss L Baggott 12 Miss C Cotton 2
Mrs E Bagshaw 40 Miss J Bigby 11 Miss R Hancock 2
Mrs C Gray 38 Miss H Bray 11 Mrs H McCarthy 1
Mrs V Kealty 34 Mrs V Milne 11 Mrs R Lissiter 1
Miss S Baggott 32 Mrs J Utteridge 10 Mrs D Prior 1
Miss L Radcliffe 28 Mrs P Broadhead 10 Mrs E Allen 1
Miss C White 24 Mrs H Burgess 8 Miss L Rogers 1
Mrs L Garne 24 Mrs M Montrose 8 Mrs P Burke 1
Mrs R Gregory 24 Mrs M Mills 8 Miss G Dye 1
Mrs S Dye 8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          Badminton England – Inter County Championships

 

 

Senior County Appearances as at the beginning of 2016/2017 season

 

 

 
  Men
R Gray 167 M Taylor 19 S Dillon 4
I Walder 107 E Mitchell 18 N Curson 4
K Downer 89 G Utteridge 17 S Ashford 4
D Peters 88 T Phillips 17 R Ridley 3
T Honnor 82 R Bannister 15 M Showan 3
M Utteridge 79 J Phillips 14 C Insley 3
P Harrison 74 J Turner 14 R Grainger 2
J Burke 65 K Crump 12 C Firth 2
M Pearson 61 L Matthews 12 M Selby 2
S Wright 53 A Southwell 11 E Walder 2
B Bushell 50 R Taylor 11 M Woodford 2
P Royl 49 C Taylor 11 D Westmore 2
C Massey 40 A Doe 11 J Crosbie 2
A Gurney 39 S Ellis 10 C Keuw 2
D Winter 38 C Roberts 10 J Lyons 2
S Ware 32 A Clark 9 O Baker 2
M Honnor 31 G Smith 9 B Lipscombe 1
A Hunt 31 L Insley 9 A Leagus 1
S Isaacs 27 K Wrigley 7 T Murrant 1
D Anderson 27 R Hendon-John 7 E Rowett 1
R Peters 23 K Cooper 7 J Baldwin 1
S Kealty 22 J Tibbutt 6 J Collingwood 1
J Honnor 22 B Pereira 6 H Hadibroto 1
L Percival 21 S Winter 6 P Elliott 1
M Burbidge 21 D Parsloe 6 S Ball 1
M Parker 20 A Dewanatara 5 C Giles 1
D Afonso 20 J Petherham 5 A Hancock 1
D Cheal 19 N Young 5 R Jones 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                    International Island Games Association

 

Recent Island Games Appearances

 

1995 – Gibraltar

 

Elaine Bricknell, Denise Insley, Carole Jordan, Karin Murrant

John Burke, Richard Gray, Peter Harrison, Mike Pearson & Steve Wright

Manager –  Rod Barton

 

1997 – Jersey

 

Elaine Bricknell, Tina Cooper,  Denise Insley, Jane Jackson, Karin Murrant,

Richard Gray, David Cheal, Paul Royl, & Ian Walder.

Manager – Carole Jordan, Coach – Eddie Walder

 

2001 – Isle of Man

 

Elaine Bricknell, Gillian Bushell, Karin Murrant, Chantal Wheeler,

David Anderson, John Burke, Richard Gray, Rowan Taylor & Ian Walder.

Manager – Richard Gray

 

2003 – Guernsey

 

Elaine Bricknell, Rachel Gregory, Denise Insley, Karin Murrant, Ady White,

David Anderson, Kesley Downer, Simon Ellis Richard Gray & Ian Walder.

Manager – Carole Jordan

 

2005 – Shetland  2007 – Rhodes

 

Isle of Wight did not compete.

 

2009 – Aaland

 

Dave Anderson, Simon Ellis, Chris Massey, Kesley Downer, Denise Insley (captain), Georgia Dye, Vicky Law, Lauren Blowman. Manager/Coach – Tony Isaacs

 

2011 – Isle of Wight

 

David Anderson, Kesley Downer, Richard Gray, Chris Massey, Ian Walder, Gillian Bushell, Denise Insley, Karin Murrant Anna Showan, & Ady White.

Ladies Singles Gold- Anna Showan

Mixed Doubles Bronze – Ian Walder & Anna Showan

Manager – Martin Taylor

 

2013 – Bermuda

 

Richard Jones, Chris Massey, Charlie Taylor, Sophie Baggott, Georgia Dye, Denise Insley.

Manager Denise Insley

 

2015 – Jersey

 

Kes Downer, Jacob Honnor, Matthew Honnor, Chris Massey. George Utteridge, Sophie Baggott, Emily Boynton, Gillian Bushell, Denise Insley, Jane Jackson,

Manager – Richard Gray

 

 

 

 

 

 

 

 

     Badminton England – Inter County Championships

Masters county appearances at the start of 2016/17 season

 

 

 

 

       Ladies
Sue Oldershaw 150 Karin Murrant 30 Lisa Smith 7
Beryl Ashford 117 Sabrie Harvey 29 Soo Richardson 7
Carole Jordan 100 Linda Lucas 27 Glen Griffin 6
Margaret Morgan 95 Jenny Utteridge 24 Margaret Prudham 5
Denise Insley 90 Pam Wood 23 Jenny Beckingham 5
Chris Amy 76 Sally Isaacs 23 Chandra Shaw 4
Diane Sabin 66 Dot Anderson 21 Marion Johnson 4
Elaine Bricknell 63 Barbara Herbert 19 Julie Martin 4
Liz Allen 59 Dawn Johnson 18 Pat Augustus 4
Marge Herbert 59 Heather Westby 18 Christine Green 4
Gillian Bushell 55 Tina Cooper 16 Jan Hurt 3
Christine Smith 54 Rachael Gregory 16 Jo Turner 3
Joyce Morgan Huws 48 Ady White 15 Ann Wilson 2
Sue Walder 46 Sandra Dye 12 Emma Morgan 2
Pauline Brockwell 41 Helen Foss 11 Sheila Fox 2
Maureen Burge 40 Debbie Honnor 11 Carol Jennings 2
Jean Richards 40 Caroline Pearson 11 Jean Gillett 2
Penny Morton 39 Jane Jackson 10 Kathy Mills 2
Joan Martin 38 Charlotte Gray 10 Jill Hawes 1
Mary Peters 36 Bev Whorwood 10 Kerry Pitman 1
Rose Blackman 33 Penny Osman 9 Mary Speed 1
Joan Dylrymple 33 Clare Powell 9 Sue Allen 1
Sue Rutherford 33 Karen Woodford 9 Kerri Stott 1
Gill Osborne 30 Pauline Emmett 7

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Men
Laurie Scott 146 Arthur Williams 27 John Burke 5
Tony Isaacs 144 Richard Gray 27 Dave Lissiter 4
Eric Mitchell 121 Brian Vallender 24 Jim Hewitt 4
Melvin Price 114 Iain Lawrie 24 Pete Kirby 4
Brian Amy 104 Tony Murrant 22 Mark Eden 3
Tony Black 88 Garry Wood 16 Malcolm Tait 3
Ian Backshall 79 Mark Burbidge 16 Daniel Renshaw 2
Eddie Walder 77 Steve Stevens 14 Mike Pitman 2
Barry Bushell 73 Steve Parsons 14 Richard Ridley 2
Mike West 73 Mark Andrews 12 John Wood 2
Andrew Johnson 70 John Herbert 12 Roger Orchard 2
Rudi Hendon-John 65 Colin Lovegrove 12 Roy Freeman 2
Dave Peters 59 Kevin Bolan 9 Mike Frost 2
Sean Kealty 55 John Abrook 9 Barrie Clarke 2
Richard Jones 43 Dave Winter 9 Tony Winter 2
Bob Emmerson 40 Keith Lacey 9 Dan Coehlo 2
Harvey Goddarde 40 Ron Lucas 8 Dave Ouston 1
Ian Parker 38 Paul Skinner 8 Paul Yearsley 1
Colin Nigh 37 Kevin Foss 8 Jeremy Baldwin 1
Graham Williams 34 Roy Tilcock 7 S Dyer 1
Tim Honnor 31 Cleet Holmberg 7 Clayton Simpson 1
Derek Whitbread 28 Richard Price 5 Keith Hobbins 1
Graham Barsdell 27 Nigel Claxton 5 Dudley Farr 1
Rod Barton 27 John Blair 5 Steve Winter 1
Martin Taylor 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Recent League Division Winners

 

 

 

 

 

Year Div 1 Div 2 Div 3 Div 4 Div 5
1989/90 Newport A Westhill A Freshwater B Solent A Westland C
1990/91 Newport A Ventnor A Yarmouth C Kingsway A Brighstone B
1991/92 Newport A Yarmouth B Savoy A Cowes B Westland D
1992/93 Freshwater A Savoy A Westland C Westland D Seaview
1993/94 Westland A Shanklin B Shanklin C Whitecroft B Westhill B
1994/95 Westland A Kingsway A Westland D Shanklin D Downside A
1995/96 Westland A Freshwater B Shanklin C Newport B Brighstone A
1996/97 Westland A Westland C Cowes A Whitecroft D
1997/98 Whitecroft A Westland D Vectis B Wroxall B
1998/99 Whitecroft A Newport A Ventnor A Kingsway B
1999/00 Yarmouth A Yarmouth B Newport B Yarmouth C
2000/01 Yarmouth A Vectis A Freshwater B Freshwater C
2001/02 Westland A Westland B Nomads Whitecroft D
2002/03 Westland A Westland B Newport A RydeKings C Freshwater D
2003/04 Westland A Whitecroft B Freshwater C Freshwater E
2004/05 Westland A Rydekings A Rydekings B Rydekings C
2005/06 Westland A Whitecroft Wroxall Yarmouth B
2006/07 Westland A Newport A Newport B
2007/08 Westland A Rydekings A Ventnorians
2008/09 Westland A Vectis A Brighstone
2009/10 Vectis A Whitecroft B Newport C
2010/11 Westland A Vectis B Fairway
2011/12 Vectis  A Whitecroft B Fairway B
2012/13 Vectis A Vectis B Vectis C
2013/14 Vectis A Whitecroft B I.O.W.Sports Club
2014/15 Fairway A I.O.W.Sports Club Freshwater D
2015/16 Vectis A Ryde B Ryde C

     

 

                    

                     Vectis A. Winners of Division 1 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Recent Mallett Cup Winners

 

 

 

Year Winner Plate Winner
1988/89 Westland A
1989/90 Westhill
1990/91 Westland A
1991/92 Freshwater B
1992/93 Westland A Ventnor D
1993/94 Ryde B Whitecroft B
1994/95 Shanklin A
1995/96 Newport D
1996/97 Whitecroft
1997/98 Westland A
1998/99 Westland A
1999/00 Whitecroft A GKN Westland C
2000/01 Westland A GKN Westland C
2001/02 Westland A Freshwater C
2002/03 Whitecroft A RydeKings B
2003/04 Westland A RydeKings B
2004/05 Whitecroft B Whitecroft A
2005/06 Freshwater B Nomads
2006/07 Whitecroft A Nomads
2007/08 Westland A Brighstone
2008/09 Newport A Brighstone
2009/10 Westland A Freshwater A
2010/11 Vectis A Whitecroft C
2011/12 Whitecroft A Vectis B
2012/13 Westland A Newport A
2013/14 Wroxall Fairway
2014/15 Freshwater C Freshwater A
2015/16 Westland Freshwater A

 

                    

 

Westland. Mallett Cup Winners 2016

 

 

 

Recent Association Restricted Champions

Date Wilson Shield Whitbread Shield Whittle Cup Bourne Cup Association Cup
1989/90 M Utteridge Miss N Hutchings P Harrison & M Utteridge Miss S Morey & Mrs E Ridett M Burbidge & Mrs D Insley
1990/91 M Utteridge Miss N Hutchings P Harrison & M Utteridge Miss N Hutchings & Miss S Hutchings M Burbidge & Mrs D Insley
1991/92 M Burbidge Miss W Sinnett P Harrison & S Wright Miss N Hutchings & Miss C White M Pearson & Miss S Morey
1992/93 C Roberts Miss N Hutchings T Honnor & C Roberts Miss N Hutchings & Mrs D Insley M Burbidge & Mrs D Insley
1993/94 M Burbidge Miss N Hutchings R Gray & M Pearson Mrs D Insley & Mrs T Scott-Roberts J Burke & Mrs E Bricknell
1994/95 R Gray Miss W Sinnett J Burke & P Harrison Mrs E Bricknell & Mrs D Insley M Burbidge & Mrs T Scott-Roberts
1995/96 R Gray Mrs D Insley J Burke & P Harrison Mrs E Bricknell & Mrs D Insley R Gray & Mrs D Insley
1996/97 M Burbidge Mrs D Insley J Burke & P Harrison Mrs T Scott-Roberts & Miss K Woodford M Burbidge & Mrs E Bricknell
1997/98 R Gray Mrs D Insley B Bushell & P Harrison Mrs T Scott-Roberts & Miss K Woodford P Harrison & Mrs T Scott-Roberts
1998/99 I Walder Mrs J Walder R Gray & I Walder Mrs T Cooper & Mrs K Murrant I Walder & Mrs J Walder
1999/00 I Walder Mrs D Insley J Burke & I  Walder Mrs G Bushell & Mrs J Walder I Walder & Mrs J Walder
2000/01 I Walder Mrs K Murrant J Burke & I Walder Mrs G. Bushell & Mrs K Murrant I Walder & Mrs G Bushell
2001/02 R Gray Mrs D Insley J Burke & I Walder Mrs E Bricknell & Mrs D Insley I Walder & Mrs D Honnor
2002/03 D Anderson Miss S Isaacs J Burke & I Walder Mrs E Bricknell & Mrs D Insley R Gray & Mrs D Insley
2003/04 I Walder Mrs A White D Anderson & R Gray Mrs E Bricknell & Mrs D Insley M Burbidge & Mrs E Bricknell
2004/05 D Anderson Mrs D Insley D Anderson & R Gray Mrs E Bricknell & Mrs D Insley D Anderson & Ms A White
2005/06 I Walder Ms J Jackson D Anderson & R Gray Mrs G Bushell & Ms J Jackson R Gray & Mrs R Gregory
2006/07 I Walder Not played I Walder & R Gray Ms A White & Ms J Jackson R Gray & Mrs D Insley
2007/08 R Gray Miss S Isaacs I Walder & R Gray Ms A White & Ms J Jackson R Gray & Mrs D Insley
2008/09 P Royl Ms J Jackson K Downer &

P Royl

Mrs D Insley & Mrs K Murrant R Gray & Mrs D Insley
2009/10 C Massey Ms J Jackson D Afonso & R HendonJohn Mrs K Murrant & Mrs G Bushell R Gray & Ms A White
2010/11 C Massey Ms J Jackson R Gray & I Walder Mrs K Murrant & Miss S Isaacs K Downer & Mrs D Insley
2011/12 C.Massey Miss S.Isaacs C.Massey &

D.Afonso

Mrs G.Bushell &

Mrs D.Insley

K.Downer &

Mrs D.Insley

2012/13 C Massey Mrs G Bushell K Downer &

S Isaacs

Mrs G Bushell & Mrs D.Insley K.Downer &

Mrs D.Insley

2013/14 S Isaacs Mrs D Insley K Downer &

S Isaacs

Mrs G Bushell & Mrs D.Insley S.Isaacs &

Miss J Jackson

2014/15 C Massey Miss S Isaacs C.Massey &

D Afonso

Mrs G Bushell & Mrs D Insley C Massey &

Mrs K Murrant

2015/16 C Massey Mrs G Bushell K Downer &

G Utteridge

Mrs G Bushell & Mrs D Insley K.Downer &

Mrs D.Insley

 

 

 

Kes Downer & Denise Insley Winners of the Association Cup

 

Recent Association Veterans Champions

 

Date Men’s Ladies Mixed
1991/92 A Barnes & D Hersey Mrs C Jordan & Mrs M Peters A Barnes & Mrs P Brockwell
1992/93 T Isaacs & K Lacey Mrs P Brockwell & Mrs M Peters K Lacey & Mrs P Morton
1993/94 E Mitchell & D Peters Mrs C Jordan & Mrs P Morton D Peters & Mrs M Peters
1994/95 B Amy & R Barton Mrs P Morton & Mrs S Oldershaw E Walder & Mrs C Jordan
1995/96 L Scott & M Pitman Mrs P Morton & Mrs S Oldershaw K Lacey & Mrs P Morton
1996/97 J Herbert & E Walder Mrs P Morton & Mrs S Oldershaw E Walder & Mrs C Jordan
1997/98 J Herbert & E Walder Mrs J Tibbutt & Mrs A Wilson M Price & Mrs L Lucas
1998/99 J Herbert & E Walder Mrs B Herbert & Mrs M Morgan S Thomas & Mrs A Wilson
1999/00 J Herbert & E Walder Mrs J Dalrymple & Mrs L Lucas E Walder & Mrs C Jordan
2000/01 L Scott & M Price Mrs C Jordan & Mrs M Morgan B Amy & Mrs C Amy
2001/02 B Amy & I Backshall Mrs C Amy & Mrs S Oldershaw T Isaacs & Mrs S Oldershaw
2002/03 B Amy & M West Mrs M Morgan & Mrs M Prudham T Black & Mrs E Wiggins
2003/04 B Bushell & R Hendon-John Mrs E Bricknell & Mrs D Insley R Hendon John & Mrs E Bricknell
2004/05 B Bushell & R Hendon-John Mrs M Gardiner & Mrs G Bushell S Egerton-Read & Mrs L Attrill
 

2005/06

Not Played Not Played M West & Ms C Veal
 

2006/07

Not Played Not Played Not Played
2007/08 R Hendon-John & R Jones Mrs M Morgan & Mrs M Prudham B Amy & Mrs C Amy
 

2008/09

B Amy & M West Mrs K Murrant & Mrs K Woodford B Bushell & Mrs D Insley
 

2009/10

E Mitchell & L Scott Not Played K Lacey & Miss S Isaacs
2010/11 I Parker & S Stevens Mrs J Beckingham & Mrs S Dye K Lacey & Miss S Isaacs
2011/12 R Gray & T Murrant Not played R.Hendon-John & Mrs G.Bushell
2012/13 R Gray & T Murrant Not played K.Lacey & Miss S.Isaacs
2013/14 Mrs C.Pearson & Miss S.Isaacs H.Goddard & Mrs M.Morgan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Recent Tournament Winners

 

Date Peggy Doherty John Asher Memorial Trophy W&D Thomas Trophy
Ladies doubles – handicapped Men’s doubles – handicapped Mixed doubles – handicapped
1990/91 Mrs T Scott-Roberts & Miss W Sinnett
1991/92 Miss H Bray & Mrs P Morton C Giles & D Snudden
1992/93 Miss N Hutchings & Miss W Sinnett D Pyne & M Royl
1993/94 Mrs E Bricknell & Mrs G Plumb B Debenham & R Holbrook M Bunton & Miss A Lewis
1994/95 Mrs T Scott-Roberts & Miss W Sinnett M Pearson & G Wedge J Tibbutt & Miss K Joliffe
1995/96 Mrs J Hayden & Miss K Joliffe M Royl & P Royl C Saldahna & Mrs H Shoulder
1996/97 Mrs E Bricknell & Mrs G Bushell B Bushell & P Harrison D Wedge & Mrs E Bricknell
1997/98 Mrs E Bricknell & Mrs G Bushell Not Played E Walder & Miss J Worsley
1998/99 Mrs A Wilson & Miss J Worsley M Royl & P Royl Not Played
1999/00 Mrs A White & Mrs H Foss M Price & J Rivers J Downer & Mrs D Insley
2000/01 Miss A Amy & Miss N Amy W Oldershaw & A Ring Not Played
2001/02 Mrs G Bushell & Mrs J Jackson R Gray & L Insley L Insley & Mrs D Insley
2002/03 Mrs D Insley & Miss B Whorwood D Anderson & M Royl D Afonso & Mrs C Pearson
2003/04 Mrs C Green & Mrs S Oldershaw C Holmberg & R Ridley C Insley & Mrs D Insley
2004/05 Mrs C Pearson & Ms H Cooke E Walder & R Gray D Anderson & Miss H Holden
 

2005/06

Mrs S Wedge & Mrs S Dye M Taylor & A Hunt Not Played
2006/07 Mrs C Jordan & Mrs K Murrant T Horne & E Woodford C Holmberg & Mrs C Powell
2007/08 Mrs J Beckingham & Ms S Wilcox D Westmore & M Tuckwell M Bridges & Ms E Morgan
2008/09 Mrs D Insley & Mrs K Murrant S Stevens & Clint Gardner G Utteridge & Miss K Rawlinson
2009/10 Ms A White & Mrs H Foss M Taylor & A Southwell J Collingwood & Ms L Ratcliffe
2010/11 Miss S Isaacs & Ms P Osman H Hadibroto & A Dewantara J Collingwood & Ms L Ratcliffe
2011/12 Mrs C Pearson &

Mrs A White

G.Cooper & K Cooper M Honnor & Mrs D Honnor
2012/13 Mrs G Bushell &

Mrs J Utteridge

J Phillips & D Parsloe C Holmberg & K Stott
2013/14 C Gardner & C Massey
2014/15 H Hadibroto & A Dewantara
2015/16 Mrs J Baggott &

Mrs P Osman

D Coehlo & C Holmberg M Honnor & Miss I Honnor

Competitors in the W&D Mixed Doubles tournament

Recent Yvonne Elsey  Cup & Alan Mabey Salver Winners

 

 

  Isle of Wight Badminton Isle of Wight Badminton
Date Association Committee

Awards

Association Committee

Awards

Yvonne Elsey Cup Alan Mabey Salver
(Most promising under-18) (services to badminton)
1992/93 D Waters Tony Winter
1993/94 Not Awarded Penny Morton
1994/95 Ian Walder Beryl Ashford
1995/96 Paul Royl David Peters
1996/97 Dave Cheal Not Awarded
1997/98 Chantel Wheeler Not Awarded
1998/99 Not Awarded Sheila Fox
1999/00 David Anderson Carole Jordan
2000/01 R Taylor Keith Lacey
2001/02 Lewis Insley Not Awarded
2002/03 S Ellis Richard Gray
2003/04 Tom Dye Derek Woodford
2004/05 Gareth Bricknell Brian & Chris Amy
2005/06 Matt Showan Denise Insley
2006/07 Lauren Blowman Not Awarded
2007/08 Chris Massey & Dave Westmore Mike West
2008/09 Stuart Isaacs Cleet Holmberg
2009/10 Rosanna Ridett Beryl Ashford
2010/11 Jack Lyons Martin Taylor
2011/12 Angga Dewantara Ian Parker
2012/13 Sophie Baggott

& Matthew Honnor

Kathryn Arnold
2013/14 Jacob Honnor Colin Nigh
2014/15 Emily Boynton Cleet & Vanessa Holmberg
2015/16 Lucy Baggott Mike West

 

 

Lucy Baggott is presented with the Yvonne Elsey trophy by Cleet Holmberg

 

FINAL LEAGUE TABLES 2015-16

            Division 1

Pos Team Pld W L F
1. Vectis A 14 12 2 96
2. Fairway A 14 12 2 94
3. Westland 14 9 5 78
4. RydeKings A 14 8 6 70
5. Whitecroft A 14 6 8 62
6. Newport A 14 6 8 60
7. Freshwater A 14 2 12 32
8. I.O.W.Sports Club 14 1 13 12

 

Champions: VECTIS A

Relegated: I.O.W.Sports Club

            Division 2

Pos Team Pld W L F
1. RydeKings B 14 14 0 110
2. Freshwater B 14 12 2 95
3. Fairway B 14 9 5 61
4. BCA 14 5 9 55
4. Yarmouth 14 5 9 55
6. Wroxall A 14 3 11 46
7. Freshwater D 14 4 10 45
8. Freshwater C 14 4 10 37

 

BCA & Yarmouth finished equal fourth

Champions: RYDE KINGS B

Relegated: Freshwater C

Division 3

Champions: RYDE KINGS C

Pos Team Pld W L F
1. RydeKings C 14 13 1 100
2. Newport B 14 9 5 88
3. Newport C 14 10 4 84
4. Cowes 14 12 2 83
5. Wroxall B 14 5 9 41
6. Newport D 14 4 10 41
7. Ventnorians 14 3 11 39
8. Freshwater E 14 0 14 28

 

 

 

 

 

 

 

 

COUNTY MATCHES 2015-16

COUNTY CHAMPIONSHIP Div 4 South West

                               Pts  P  Won Lost  Rubbers

1Devon 3                        63  7     6    1     63-14

2Somerset 2                  60  7     6    1     60-17

3Isle of Wight 1           53  7     5    2     53-24

4Somerset 3                  39  7     5    2     39-38

5Cornwall 2                  35  7     3    4     35-42

6Dorset 3                       28  7     2    5     28-49

7Wiltshire 3                 18  7     0    7     18-59

8Isle of Wight 2         12  7     1    6     12-65

 

Results

Isle of Wight 1                                                                                    Isle of Wight 2

v Isle of Wight 2          W 11-0                            v  Isle of Wight 1         L  0-11

v Dorset 3                      W  8-3                              v Wiltshire 3                 W  6-5

v Somerset 2                 L   5-6                               v Devon 3                       L  Conceded

v Somerset 3                 L   5-6                               v Cornwall 2                 L  Conceded

v Devon 3                       W  6-5                              v  Somerset 2                L  0-11

v Cornwall 2                 W  9-2                              v  Somerset 3                L  3-8

v Wiltshire 3                 W  9-2                              v  Dorset 3                     L  3-8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SEASON 2016-2017

County fixtures

12th November                       28th January               25th & 26th March

Opponents in Division 4 South West

Wiltshire 2                 Avon 3                                    Somerset 2                 Cornwall 2

Avon 4                                    Dorset 3                      Avon 5

 

Masters fixtures

Over 70

          Opponents       Venue

Oct 23 Devon             WWSC                        Noon   Lost 0-9

Nov 20            Gloucester       WWSC                        Noon

Nov 27            Dorset             Bournemouth              1 p.m.

Dec 11 Kent                WWSC                        Noon

Feb 5   Surrey             Croydon                      1 p.m.

Feb 26 Hampshire      Winchester                  2 p.m.

Mar 12 Wiltshire         Melksham                   1 p.m.

 

Over 65

Oct 9   Devon             WWSC                        Noon   Lost 1-8

Oct 23 Dorset             Bournemouth              1 p.m.  Lost 3-6

Nov 5  Gloucester       WWSC                        Noon

Nov 13            Wiltshire         Melksham                   1 p.m.

Dec 4   Somerset         WWSC                        Noon

Jan14/15  Tournament at Andover

Feb 19 Cornwall         Away

Mar 19 Avon               WWSC                        Noon

 

Over 60      

Oct 30 Wiltshire         WWSC                        Noon   Lost 1-11

Jan14/15         Tournament at Bournemouth

Feb 12 Devon             WWSC                        Noon

Mar 12 Dorset             Bournemouth              1 p.m.

Mar 25 Avon 1                        WWSC                        Noon

Mar 26 Avon 2                        WWSC                        Noon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Over 50

Oct 23 Cornwall         FSC                 1 p.m.  Awarded walkover

Nov 6  Avon               Clevedon         1 p.m.

Nov 13 Devon             Ottery              Noon

Dec 4   Somerset         FSC                 1 p.m.

Jan 14/15        Tournament at Bournemouth

Feb 12 Wiltshire         Melksham       1 p.m

 

Over 40

Oct 9   Devon             FSC                 1 p.m.  Lost 2-10

Oct 23 Wiltshire         Melksham       1 p.m.  Lost 2-10

Nov 6  Devon             Torquay          1 p.m.

Nov 27            Avon               FSC                 1 p.m.

Dec 11 Somerset         Crewkerne      1 p.m.

Jan 14/15        Tournament at Andover

Feb 5   Avon               Clevedon         1 p.m.

Mar 12 Somerset         FSC                 1 p.m.

Mar 26 Wiltshire         FSC                 1 p.m.

WWSC = West Wight Sports Centre FSC = Fairway Sports Centre

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LEAGUE FIXTURES

DIVISION ONE

 

              1 –Ryde Kings A                               5 – Ryde Kings B

            2 – Fairway A                                    6 – Newport A

            3 – Westlands                                     7 – Whitecroft

            4 – Freshwater A                               8 – Vectis A               

                         

Week 1 Week 2 Week 3 Week 4 Week 5
14/10 1 v 8 21/10 1 v 2 26/10 2 v 8 4/11 1 v 4 16/11 3 v 8
12/10 2 v 7 20/10 6 v 4 26/10 3 v 1 2/11 2 v 3 17/11 4 v 2
12/10 3 v 6 21/10 7 v 3 28/10 5 v 6 4/11 7 v 5 18/11 5 v 1
13/10 4 v 5 17/10 8 v 5 27/10 4 V 7 31/10 8 v 6 17/11 6 v 7

 

Week 6 Week 7      
25/11 1 v 6 1/12 4 v 8
23/11 2 v 5 2/12 5 v 3
23/11 3 v 4 1/12 6 v 2
21/11 8 v 7 2/12 7 v 1

 

Week 8 Week 9 Week 10 Week 11 Week 12
20/1 5 v 4 25/1 2 v 1 3/2 1 v 3 16/2 6 v 8 24/2 1 v 5
19/1 6 v 3 25/1 3 v 7 2/2 6 v 5 16/2 4 v 1 22/2 2 v 4
20/1 7 v 2 26/1 4 v 6 3/2 7 v 4 17/2 5 v 7 24/2 7 v 6
16/1 8 v 1 27/1 5 v 8 30/1 8 v2 15/2 3 V 2 20/2 8 v 3

 

Week 13 Week 14      
2/3 4 v 3 10/3 1 v 7
3/3 5 v 2 8/3 2 v 6
2/3 6 v 1 8/3 3 v 5
3/3 7 v 8 6/3 8 v 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DIVISION TWO

 

              1 – Ryde Kings C      5 – BCA         

2 – Newport B            6 – Fairway B

            3 – Freshwater C       7 – Freshwater D

            4 – Yarmouth             8 – Freshwater B      

             

Week 1 Week 2 Week 3 Week 4 Week 5
14/10 1 v 8 21/10 1 v 2 27/10 2 v 8 4/11 1 v 4 15/11 3 v 8
13/10 2 v 7 19/10 6 v 4 25/10 3 v 1 3/11 2 v 3 16/11 4 v 2
11/10 3 v 6 18/10 7 v 3 25/10 5 v 6 1/11 7 v 5 15/11 5 v 1
12/10 4 v 5 20/10 8 v 5 26/10 4 V 7 3/11 8 v 6 16/11 6 v 7

 

Week 6 Week 7      
25/11 1 v 6 30/11 4 v 8
24/11 2 v 5 29/11 5 v 3
22/11 3 v 4 30/11 6 v 2
24/11 8 v 7 29/11 7 v 1

 

Week 8 Week 9 Week 10 Week 11 Week 12
17/1 5 v 4 26/1 2 v 1 3/2 1 v 3 15/2 6 v 8 24/2 1 v 5
18/1 6 v 3 24/1 3 v 7 1/2 6 v 5 15/2 4 v 1 23/2 2 v 4
17/1 7 v 2 25/1 4 v 6 31/1 7 v 4 14/2 5 v 7 23/2 7 v 6
19/1 8 v 1 24/1 5 v 8 2/2 8 v2 14/2 3 V 2 23/2 8 v 3

 

Week 13 Week 14      
1/3 4 v 3 10/3 1 v 7
28/2 5 v 2 9/3 2 v 6
1/3 6 v 1 7/3 3 v 5
28/2 7 v 8 9/3 8 v 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DIVISION THREE

 

              1 – Newport C                       5 – Ryde Kings D     

2 – Freshwater E                   6 – Ventnorians

            3 – Wroxall                            7 – Cowes A  

4 – Vectis B                            8 – Cowes B              

             

Week 1 Week 2 Week 3 Week 4 Week 5
13/10 1 v 8 21/10 2 v 1 28/10 2 v 8 3/11 1 v 4 14/11 3 v 8
14/10 2 v 7 18/10 6 v 4 24/10 3 v 1 4/11 2 v 3 14/11 4 v 2
10/10 3 v 6 18/10 7 v 3 28/10 5 v 6 1/11 7 v 5 18/11 5 v 1
10/10 4 v 5 19/10 8 v 5 24/10 4 V 7 2/11 8 v 6 15/11 6 v 7

 

 

Week 6

Week 7      
24/11 1 v 6 28/11 4 v 8
25/11 2 v 5 2/12 5 v 3
21/11 3 v 4 29/11 6 v 2
23/11 8 v 7 29/11 7 v 1

 

Week 8 Week 9 Week 10 Week 11 Week 12
20/1 5 v 4 26/1 1 v 2 2/2 1 v 3 14/2 6 v 8 23/2 1 v 5
17/1 6 v 3 23/1 3 v 7 31/1 6 v 5 13/2 4 v 1 24/2 2 v 4
17/1 7 v 2 23/1 4 v 6 31/1 7 v 4 17/2 5 v 7 21/2 7 v 6
18/1 8 v 1 27/1 5 v 8 1/2 8 v2 13/2 3 v 2 22/2 8 v 3

 

Week 13 Week 14      
27/2 4 v 3 9/3 1 v 7
3/3 5 v 2 10/3 2 v 6
28/2 6 v 1 6/3 3 v 5
28/2 7 v 8 8/3 8 v 4

 

 

 

 

 

Mallett Cup

 

Round 1 Week commencing 7th November. Round 2 Week commencing 6th February.

 

Meetings

Management Committee: November 24th. April 6th

Secretaries Meetings: October 6th. January 12th March 2nd

AGM: May 11th

All meetings at Newport Drill Hall. 7:30 start